Jaki jestem? Czym kierować się w życiu? Jak rozpoznać, czy warto komuś zaufać? Co myślą inni ludzie?
[two_third]
Dlaczego to jest Ośrodek dla młodzieży?
Przechodzicie obecnie okres dojrzewania. Dla nas znaczy to, że wchodzicie w dorosłość. Ten czas jest związany z wieloma przemianami, które mogą powodować, że części z Was może być szczególnie trudno.
Wy sami wiecie jak jest z Wami. Jak nie chodzicie do szkoły, to przecież wiecie o tym, że nie chodzicie; jak się nie uczycie, to też wiecie. Jak jesteście smutni i coś Wam nie pasuje w życiu, np. chcecie mieć kogoś bliskiego dziewczynę/chłopaka a nie macie, być w fajnej grupie, a jesteście na uboczu, to też to wiecie. Jest to przejaw trudnego szczególnie sposobu wchodzenia w życie dorosłe.
Oczywiście ma to swoje powody. Czasem związane są one z tym, w jaki sposób byliście wychowywani od wczesnego dzieciństwa – po prostu część z Was ma fajny bagaż socjalizacyjny (doświadczenia z ważnymi osobami, np. rodzicami, opiekunami itp.), a część skomplikowany, niespójny czy wręcz bolesny.
Jednak niezależnie od tego jakie macie podejście, czy się buntujecie i staracie się o tym nie myśleć, staniecie się dorośli. Cała sprawa polega na tym, jakimi dorosłymi będziecie: czy będzie to „krzywa” dorosłość: będziecie mieć niechcianą pracę, niechcianą żoną/męża, dziecko, czy też będzie ta Wasza dorosłość fajna – chciana praca, dobry związek, przyjaciele i fajni znajomi. Być może tego nie czujecie, ale te sprawy rozstrzygają się TERAZ.
Teraz jest czas, by tak sprawy pozałatwiać, żeby wszystko się udało. Aby sobie dać z tym wszystkim radę i wyjść na prostą trzeba zrozumieć: jakim się jest człowiekiem, jaki jest mój bagaż socjalizacyjny. Na tej bazie można podjąć decyzję – co dalej: czy zostawiam wszystko tak, jak jest, czy zmieniam.
Grupy, które prowadzimy są właśnie po to – byście mogli dowiedzieć się jacy jesteście, czy sposób w jaki wchodzicie w dorosłość jest normalnie trudny czy szczególnie trudny. Jak wszystko idzie dobrze to dlaczego i co dalej. Jak idzie nie całkiem dobrze, to co macie zrobić, żeby było OK, żebyście byli zadowoleni.
Dowiecie się, w jaki sposób:
- pokonać nieśmiałość, stać się bardziej pewnym siebie
- zbudować przyjaźń, być lubianym
- stworzyć fajny, bliski związek
- radzić sobie z trudnymi emocjami
- lepiej dogadać się z rodzicami i czy to w ogóle jest możliwe
- lepiej radzić sobie z nauką, wybrać właściwą szkołę lub zawód
Jak to się dzieje?
Przychodzicie do Ośrodka. Rozmawiacie wstępnie z prowadzącym. Jeśli oferta Was zainteresuje, wybieracie dzień, który najbardziej Wam odpowiada na spotkania grupy. Następnie raz w tygodniu odbywają się spotkania grupy, w której uczestniczą te same osoby oraz ten sam prowadzący. Pierwsze spotkania są przeznaczone na to, aby wszyscy się poznali, poczuli ze sobą na tyle swobodnie, aby móc rozmawiać ze sobą o najważniejszych dla siebie sprawach. Zdajemy sobie sprawę, że rozmowy o sobie nie są łatwe, jednak aby w Twoim życiu zaszły zmiany musisz troszkę zaryzykować i dać nam kredyt zaufania.
[/two_third]
[one_third_last]
Informacje praktyczne
Grupy liczą od 10 do 14 osób w wieku od 14 do 19 lat.
Spotkania trwają trzy godziny i odbywają się raz w tygodniu.
Pełny cykl spotkań to 30 spotkań, przeważnie od października do czerwca.
Praca i udział w Grupie opiera się na pełnej dobrowolności uczestników. Każdego obowiązuje też dyskrecja.
Zapisy telefonicznie albo na miejscu. Przyjdź między godziną 15:00 a 17:00. Zarezerwuj 30 minut na rozmowę wstępną o programie Grupy i Twoich oczekiwaniach.
[/one_third_last]